Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

AWF

varshava

Odkąd spaceruję po lasku Bielańskim (a robię to od kiedy pamiętam) zawsze spotykałam w nim osoby biegające i ćwiczące. Zarówno pojedyńczo jak i w grupach. I robili to długo przed tym nim stało się to tak modne. Kim są ci ludzie? Oczywiscie są to studenci i studentki Akademii Wychowania Fizycznego. A biegają tak już od 1929 r.

Dziś zespół architektoniczno-urbanistyczny AWF (do 1938 r. Centralny Instytut Wychowania Fizycznego) wpisany jest do rejestru zabytków. Jego centralnym punktem jest topola, wokół której rozplanowano dziedziniec główny i skrzydła gmachu głównego. A najbardziej charakterystycznym budynkiem jest na pewno wieża ciśnień tuż przy gmachu głównym, połączona z kotłownią, krytym basenem i wielką halą do ćwiczeń.
DSC07051

Chociaż rozpisany konkurs wygrali Jadwiga Doborzyńska i Zygmunt Łoboda, to ostatecznie zdecydowano sie na realizację projektu przedkonkursowego - Edgara Norwetha. Główne prace budowlane trwały w latach 1928-1930 i zakończyły się w 1937 r. Jak w wielu innych miejscach i tutaj druga wojna światowa uczyniła spustoszenie. Najpierw tereny zostały przejęte przez jednostkę lotniczą wojska niemieckiego. Utworzono tu koszary, magazyny i laboratorium fotograficzne. Po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili wieżę ciśnień, która uszkodziła przy tym basen i halę sportową. Odbudowano ją zaraz po wojnie.

Dalsze rozbudowy zaczęły się w latach 50. i ostatecznie zakończyły się w latach 60. XX wieku. I dopiero wtedy powstało drugie skrzydło dziedzińca - internat męski. Nieopodal dobudowano internat żeński oraz domy dla kadry niższego stopnia i profesorów (dla tych ostatnich w typie modernistycznych willi).

DSC07050

DSC07048

 DSC070451

 DSC07088

DSC07096

Wszystkie budynki wybudowane już po drugiej wojnie światowej zostały wniesione w jednym stylu, łączącym cechy konstruktywizmu i modernistycznego klasycyzmu.

Skoro mamy do czyniania z uczelnią sportową to oczywiście nie brak i takiej infrastruktury. Ponieważ są to aż 73 hektary to cała północno-wschodnia część posesji przeznaczona została na boiska, place do ćwiczeń i stadion lekkoatletyczny (18 000 m kw).
DSC07078

DSC07066

Te piękne budynki i obiekty sportowe otoczone są zielenią i parkiem, a w najbliższym otoczeniu znajduje się lasek bielański, z którego, jak wspominałam na poczatku, studenci i studentki korzystają chętnie. Właściwie sama nie wiem czemu nie poszłam na AWF. :)

DSC07090

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Ania z Polskie-Ogloszenia.PL] *.free.aero2.net.pl

    Ciekawe ..

    Ania z Polskie-Ogloszenia.PL

  • Gość: [lavinka] 82.160.125.*

    Nie tylko studenci, również ludzie z liceum sportowego na Zuga. Moja babcia tu pracowała, więc znam różne zakamarki uczelni. :)

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci