Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

Kamienica Tschirschnitzów

varshava

Róg ulic Sandomierskiej i Rakowieckiej to z pewnością wyjątkowe miejsce na warszawskim Mokotowie. Spotykają się tu bowiem jeszcze zabudowania pokoszarowe z czasów rosyjskich z kamienicą o secesyjnych ornamentach. Dziś więc przyjrzymy się bliżej kamienicy pod adresem Sandomierska 23, która jest najstarszą kamienicą w dzielnicy, postawioną w 1906 r. dla mistrza piekarskiego  Karola Alfreda Tschirschnitza. Zanim ją postawiono w 1898 r. Tschirschnitz, namówiony przez swoją żonę, która także pochodziła z rodziny piekarskiej - wybudował na tej działce piekarnię. Jej pozostałości znajdują się jeszcze w oficynie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oprócz piekarni była tu postawiona jednopiętrowa kamienica, która stanowiła bazę dla obecnej.
DSC06952

Ta pięciokondygnacyjna kamienica czynszowa jest wyjątkowa także dlatego, że przetrwała II wojnę światową - choc budynek był poważnie uszkodzony. Od początku miala pełnić funkcje mieszkalne. I choć zbudowana jest w stylu eklektycznym można na niej znaleźć elementy secesji, bardzo rzadkie w Warszawie, spotykane tylko w kilkudziesięciu miejscach.

 DSC06951

Choć, jak wspomniano, kamienica przetrwala drugą wojnę, była jednak poważnie uszkodzona. Podczas powojennej odbudowy zdecydowano się na wprowadzenie kilku zmian, m.in. zlikwidowano trzy ozdobne szczyty.

sandomierskaŹródło

I choć w  2014 r. kamienica przeszła remont elewacji wraz z przywróceniem przedwojennych elementów zabudowy, to do ozdobnych szczytów juz nie powrócono.

Warto na koniec dodać, że od ulicy Sandomierskiej wywodzi się nazwa chleba sandomierskiego. Proces jego wytwarzania został bowiem opatentowany. Sama piekarnia działała jeszcze po drugiej wojnie światowej.

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci