Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

"Taką będzie Warszawa"

varshava

17 stycznia  1945 r. żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego oraz 47 i 61 Armii 1 Frontu Białoruskiego weszli do Warszawy. Tuż za nimi wracali Warszawiacy. Do miasta ruin, wszędzie leżących zwłok i smrodu. A jednak, mimo mrozu i braku wszystkiego co potrzebne do przeżycia, już od pierwszych dni po wyzwoleniu przybywały ich masy. 

ce849219ce33495b9c2222f420defe6b

1945. Zburzona kolumna Zygmunta III Wazy, źródło

Bardzo się cieszę, że w minionym roku wydano książkę Magdaleny Grzebałkowskiej "1945 wojna i pokój". Autorka wykonała benedyktyńską pracę odnajdując świadectwa, dokumenty, ludzi i opisując co działo się w Polsce już po wojnie. Zazwyczaj ograniczamy się do bohaterów wojennych i wojen. Dlatego takie książki, o zwykłych ludziach, o codzienności w czasach niezwykle trudnych są bardzo potrzebne. Też są o heroizmie, bo czyż nie jest bohaterstwem  np. powrót do nieistniejącego miasta?

Na koniec więc fragment z Przekroju wydanego w 1945 r. (znaleziony w tejże książce). Wizja warta uwagi.

Warszawa patrzy w przyszłość

Nie należy oczekiwać, że w czerwcu odbuduje się Hożą, w lipcu Wilczą, a sierpniu plac Grzybowski. Nie stanie się to ani w tym roku, ani za dwa lata. W pierwszym roku odbudowy nie stanie się właściwie nic. To znaczy nic efektownego, widocznego na zewnątrz. [...] Po roku praca ruszy pełną parą. Za 10 lat Warszawa stanie się najbardziej nowoczesnym "zespołem", dwumilionową stolicą, której pozazdrości nam cały świat. [...]. W miejsce dawnego śródmieścia stanie nowa dzielnica "dyspozycyjna". Rząd, ambasady, poselstwa, banki, centrale handlowe, zarządy. Tam, gdzie była ongiś Wola, stanie "Zachodnia Dzielnica Zaopatrzenia". [...] Wokół trzy dzielnice mieszkalne - Żoliborz, Saska Kępa, Mokotów. W tych pięciu fragmentach miasta mieszka tylko 700 000 mieszkańców. Pozostałe 1 300 000 znajdzie pomieszczenie w dalszych dzielnicach mieszkalnych od Góry Kalwarii do Modlina. Dzielnice te będą powiązane wspaniałymi szlakami komunikacyjnymi. [...] Każdy dom, a najwyżej każdy blok kilku kamienic Warszawy, otoczony będzie zieleńcami. Całe miasto będzie jednym wielkim miastem-ogrodem o zupełnie "luźnej" zabudowie. [...] całe miasto będzie w 100% zelektryfikowane. [...] Mimo tych bardzo nowoczesnych założeń postanowiono ze względu na tradycję - odbudować wiernie niektóre zabytki dawnej Warszawy. [...] Ta koncepcja, mimo zdań przeciwnych, nie podlega dyskusji.

Taką będzie Warszawa."

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • abs-urd

    W stronę Modlina... słusznie przewidzieli, Tarchomin w tamtą stronę idzie ;)

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci