Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

Gmach audytoryjny UW

varshava

Pamiętam jak na pierwszym roku studiów z grozą w oczach przestrzegano mnie przed budynkiem mijanym w drodze do punktu xero przy Wydziale Geografii.  "Tam kroją i przechowują zwłoki" - mówiono. I nie bez racji, jeszcze do niedawna w gmachu audytoryjnym mieścił się Warszawski Uniwersytet Medyczny, a dokładnie wydziały farmakologii, fizjologii i patofizjologii. Niektórzy twierdzili nawet, że nocą z budynku wydobywa się specyficzna woń. Tak powstają mity. Ale budynek jest wart naszej uwagi, zwłaszcza, że przechodzi generalny remont.

Opisywany dziś gmach znajduje się po lewej stronie (dla wchodzących bramą główną) i jest  niemal bliźniaczy z budynkiem Wydziału Historii (dawniej Pawilonu Sztuk Pięknych). Obydwa stoją równolegle do Krakowskiego Przedmieścia. Powstał jeszcze przed powstaniem listopadowym, lecz słynna ogromna aula, która była w stanie pomieścić 1,2 tysiąca osób znajdowała się tutaj od 1865 r. W tej właśnie auli odbywały się oficjalne uroczystości uniwersyteckie. Jej sufit zdobił plafon przedstawiający Słońce i cztery inne gwiazdy. Słonce miało symbolizować Szkołę Główną Warszawską (powstałą w 1862 r. na miejscu Uniwersytetu Warszawskiego, który zlikwidowano po powstaniu listopadowym), a pozostałe gwiazdy oznaczały cztery wydziały tej uczelni (Prawa i Administracji, Filologiczno-Historyczny, Matematyczno-Fizyczny i Lekarski). Nim jednak powstała Szkoła Główna Warszawska w budynku siedzibę miała Szkoła Sztuk Pięknych, nie posiadająca jednak statusu uczelni wyższej.

 Zaleski_Fine_Arts_School_in_Warsaw

Szkoła Sztuk Pięknych w Warszawie, M. Zaleski, 1858 r. źródło: wiki

Od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości w budynku znajdowały się wydziały medyczne Uniwersytetu Warszawskiego. We wrześniu 1939 r. gmach znacznie ucierpiał. Dokonano jednak jego remontu i w latach 1941-1943 znajdowała się tu szkoła doktora Jana Zaorskiego. Działała oficjalnie, uznawana przez Niemców jako szkoła zawodowa dla pomocniczego personelu sanitarnego. Jednak pod tą przykrywką funkcjonował tajny wydział medycyny Uniwersytetu Warszawskiego. 

cz1il5Ulotka zawiadamiająca o otwarciu szkoły pochodzi ze strony poświęconej medykom Powstania Warszawskiego, w tym doktorowi Janowi Zaorskiemu (niezwykła to postać, o której naprawdę warto coś wiedzieć).

Po drugiej wojnie do budynku już oficjalnie powrócił wydział medyczny Uniwersytetu Warszawskiego, a po rozdzieleniu Uniwersytetu i Medycyny - Akademia Medyczna (później Warszawski Uniwersytet Medyczny). W przyszłości (po remoncie) budynek ma stać się siedzibą Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Na razie prace wrą, a wrzenie to jest aż przerażające. Ufam jednak, że wiedzą co robią ;)

IMAG0589

 

IMAG0592

A ma być tak (źródło)

budynek_audytoryjny

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • wczorajidzis.blogspot.com

  Widziałem (i też sfociłem) tę przerażającą lekko instalację z serii "Warszawa 1945". Nie mam akurat wielu wspomnień z głównego campusu, bo mój wydział znajdował się nieco dalej, przy placu Trzech Krzyży, a przy Krakowskim Przedmieściu pisalismy w zasadzie tylko jakieś egzaminy, co może miłym wspomnieniem do końca nie jest, hehe. Zresztą, mój dawny wydział już też nie znajduje się tam, gdzie był.

 • sad.a.5

  Ilez to razy w drodze na moj wydzial filologii polskiej przechodzilam obok, wspomnienia...Bardzo interesujace informacje historyczne i wiadomosci nowosci, dziekuje :)

 • varshava

  @Wczoraj: dobrze nazwane "instalacja z cyku Warszawa 1945". Ostatnio b. dużo takich, np. Smyk czy Europejski..

 • varshava

  @Sad.a.5: cieszę się!:)

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci