Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

W dole rzeka: nadzwyczajna; triumfalna; niebieska;

varshava

- Po co jechać nad Bałtyk skoro mamy Wisłę - usłyszałam jak mówił wczoraj młody chłopak do swojego kolegi, gdy mijali mnie na bulwarach. I rzeczywiście. Królowa polskich rzek nie może narzekać na brak zainteresowania w tym roku. A to otwierają bulwary, a to wydarzenia na praskich plażach, a to najniższy poziom wody od wieków i można przejść ją w bród. Naprawdę warto tu przyjść, zwłaszcza, że rzeka nasza nie tylko "nadzwyczajna; triumfalna; niebieska;", ale i "szeroka; rozłożysta; odwieczna;" jak pisał Konstanty Ildefons, a do tego bulwary są naprawdę piękne! Ich budowę rozpoczęto w 1935 r., za czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego, a kamienna tablica wmurowana w ścianę między mostem Śląsko-Dąbrowskim a przejściem podziemnym pod Wisłostradą obok daty rozpoczęcia posiada także datę zakończenia inwestycji, ale z brakującą cyfrą: "194..." Do pomysłu wrócono niedawno, pierwszą część oddano 2 sierpnia 2015, a w kolejnych latach będą powstawały kolejne. Lato nas rozpieszcza, trzeba z tego korzystać.

0341
043

 0371

 0681

Nietrudno się zakochać:

055

A poza tym.. miło Cię widzieć.

IMAG0567

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • wczorajidzis.blogspot.com

  O ile lubię lato w lecie, to długotrwała susza wcale mnie nie cieszy. Teraz jest już dobrze, ale 2-3 tygodnie temu nawet w dni wolne człowiek siedział w domu, bo wychodzenie w taką pogodę groziło udarem lub przynajmniej bólem głowy i efektem zmęczenia mimo nicnierobienia. Naprawdę, 25 stopni wystarczy, i jakiś letni deszczyk co dni parę.

 • varshava

  Rozumiem utyskiwania na susze i upały, lecz i tak niezwykle cieszy mnie to lato w tym roku, a nawet zapowiedź upalnego przejścia sierpnia we wrzesień. Może dlatego, że (chyba niezbyt po polsku) jestem osobą nieskłonną do narzekań.

 • sad.a.5

  Ciesze sie, ze przypomnialas Wisle, do ktorej mam bardzo uczuciowe podejscie. Pozdrawiam serdecznie :)

 • kawa_marago

  kolejny wpis na poziomie! (ale nie na aktualnym poziomie Wisły ;-))

  nie miałam pojęcia o dacie zakończenia inwestycji (ciekawe, jak mówiono w "tamtych czasach"?) z brakującą cyfrą! co za wiadomość!
  może gdzieś w podziemiach metra są podobne tablice? :)
  w tym roku nie udało mi się niestety popłynąć w rejs tramwajem wodnym- choć nie wiem, czy z powodu poziomu wody rejsy się odbywają.

 • Gość: [Jarek Prz] *.nidzica.vectranet.pl

  Jak zwykle wpis pełen pasji i miłości do Miasta.
  Dziękuję.

 • boruta_wwa

  piękna niebieska Wisła i czego chcieć więcej?
  może czystszej wody choć odrobinę? :-(

  pozdrowienia
  B.

 • varshava

  @Sad.a.5: całkowicie rozumiem, trudno do Wisły uczuciowego podejścia nie mieć :)

 • varshava

  @Kawa_Marago: bardzo dziękuję. Jeśli chodzi o historię metra to polecam czasopismo Skarpa. Mają regularne artykuły o warszawskim metrze, planach, realizacjach, stare plany, nowe.. doskonałość :)

 • varshava

  @Jarek: Dzięki! Ja czekam na mojanidzica.blox! :)

 • varshava

  @Boruta: to prawda, choć od kilku lat, mam wrażenie , coraz czyściej:)

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci