Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

Plac Słoneczny

varshava

Miejsce, które lubię szczególnie, na którym zawsze jest pusto, cicho i urokliwie to plac Słoneczny na Żoliborzu.

Na tym okrągłym placu, który powstał w latach 1922-1925 stoją domy w stylu dworkowym zaprojektowane przez Romualda Gutta i Adolfa Świerczyńskiego. Miały być miejscem zamieszkania wysokich rangą żołnierzy Wojska Polskiego. Ich przeznaczenie nie dziwi, jest to przecież serce Żoliborza Oficerskiego.


Jednak najbardziej interesujące wydają się pierwotne plany autorów projektu placu - Antoniego Jawornickiego i Kazimierza Tołłoczko. Plac ten nazwę "Słoneczny" miał bowiem brać nie ze swojego oryginalnego, okrągłego kształtu, lecz od podwójnej funkcji, którą miał pełnić. Obok typowej roli placu miejskiego miał być zegarem słonecznym. Planowano, że na środku posadzi się smukłą topolę, która, gdy wyrośnie wysoko, będzie wskazywała godziny rzucając cień na poszczególne domy. Ten oryginalny pomysł nie został niestety zrealizowany. Dziś na środku placu Słonecznego stoi piękny, rozłożysty klon srebrzysty, który dożył już takiego wieku, że stał się pomnikiem przyrody.

Źródło

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • lavinka

  Nu, za pomocą rozłożystego klonu trudniej wyznaczyć godzinę ;)

 • wczorajidzis.blogspot.com

  Z tymi drzewami trochę pokpili sprawę, ale nie wiem czy topoli nie trzeba by było dziś ścinać. W ogóle to lubię te okrągłe placyki - ten i Henkla.

 • Gość: [warszawista] *.play-internet.pl

  Nic straconego. Teraz jest moda na rewitalizację, więc i zrewitalizowany zegar może powstanie? Nic bym przeciw temu nie miał.

 • hrabia_piotr

  I odlew topoli z brązu. Może i dobrze, ze tam akurat jest pusto i cicho?

 • varshava

  @Lavinka: to na pewno, można się za to w jego cieniu położyć i nie liczyć godzin;)
  @Wczoraj: tak, obydwa mają klimat, tylko na Słonecznym znacznie mniej samochodów:) A co do topoli, to nie wiem, tyle takich starych rośnie przy Mickiewicza między Wilsonem, a Potocką, a nie wydaje mi się by ktoś je musiał ścinać.
  @Warszawista: ;)
  @H_Piotr: nikt nie powiedział, że niedobrze. Ja wolę klon od topoli.

 • kawa_marago

  jednym z moich marzeń jest mieć tam DOM.

 • varshava

  Czemu nie?:)

 • abs-urd

  Prawda, dobra lokalizacja!

 • varshava

  wiadomix!

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci