Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

Siedziba Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

varshava

Gmach Kancelarii Premiera znajduje się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Warszawy, na Trakcie Królewskim, w Alejach Ujazdowskich 1/3. Nie można więc go na blogu pominąć.

022002

Jego historia jest tak barwna i obfitująca w różne wydarzenia i zmiany jak historia większości warszawskich budynków. Budowę rozpoczęto dokładnie w 1900 r., a miał to być główny budynek koszarów Korpusu Kadetów im. Suworowa. W czasie I Wojny Światowej urządzono tu szpital miejski na 1500 pacjentów. Po wojnie budynek przejęła Szkoła Podchorążych Piechoty. Podczas przewrotu majowego 1926 r. batalion opowiedział się po stronie legalnego rządu. Nie dziwi więc, że szkoła powróciła do Ostrowi Mazowieckiej, a już od 1928 opisywany dziś budynek stał się Generalnym Inspektoratem Sił Zbrojnych z Józefem Piłsudskim na czele. Druga Wojna nie oszczędziła gmachu, zbombardowano go już we wrześniu 1939 r. Tragiczne są losy tego miejsca także w czasie Powstania Warszawskiego. Była to "dzielnica policyjna", nieopodal w al. Szucha znajdowała się siedziba Gestapo, swoje koszary w dawnej siedzibie GISZ miała z kolei SS. Słabo uzbrojeni powstańcy nie mieli dużych szans by zdobyć na dłużej te ważne budynki, natomiast Niemcy bardzo szybko przystąpili do pacyfikacji dokonując egzekucji tysięcy mieszkańców Śródmieścia Południowego, w zrujnowanym, południowym skrzydle budynku i ogrodzie jordanowskim. Zwłoki palono natomiast w kotłowni.

Po wojnie rozpoczęła się przebudowa trwająca w latach 1946-1948. Budynek stał się siedzibą Rady Państwa, Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR, Urzędu Rady Ministrów, a od 1997 r. jest siedzibą Kancelarii Prezesa Rady ministrów.

IMG_2606

W tle oczywiście nasz narodowy wieszcz, o którym już wiemy co myśleć;)

Efekty tych zmian i przebudowań widoczne są na każdym kroku, można rzec, że panuje tam pewien eklektyzm, choć wszystko jest zachowane w dobrym stylu. I naprawdę przyjemnie musi się pracować w takim budynku. Mam nadzieję, że wszyscy nasi premierzy przebywając w tych estetycznych wnętrzach nasiąkają atmosferą  skupienia i pracy:)

IMG_2602

IMG_2603


IMG_26101

IMG_2611

Która godzina?

IMG_2601

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • stolicaiokolica

  Wnętrza dużo przyjemniejsze w odbiorze, niż sam budynek. Pewnie z powodu konotacji widoku tegoż ze wszelkimi rozróbami w mieście.

 • erzwar

  super. Noc Muzeów, jak rozumiem?
  szkoda, że zdjęcia nie są "klikable & powiększable".

 • varshava

  @Stolicaiokolica: wnętrza naprawde godne;)

  @Erzwar: a nie, nie noc muzeów, nie wiem czy było otwarte w ciągu tej nocy? Byłam tam w ramach moich obowiązków zawodowych i przy okazji cyknęłam. Jeśli zdjęcia Ci się podobają mogę wysłać Ci w większej rozdzielczości i więcej zdjęć. ;)

 • erzwar

  tak, było otwarte w Noc Muzeów - jadąc koło dwunastej alejami dało się zauważyć tłumek wchodzących jednymi drzwiami i wychodzących drugimi.

  obowiązki zawodowe? ho ho :-)) i dają tak tam swobodnie fotografować poza N.M.?
  a jeśli można dostać bonusowo więcej zdjęć - poproszę :-)

 • varshava

  @Erzwar: najlepiej jak napiszesz do mnie mail na adres, który podaję na bocznym pasku. Wówczas prześlę Ci zdjęcia:)

 • katarzyna_napora

  wow! Jestem prawnikiem i jak dla mnie tak mogły by wyglądać kancelarie adwokackie. warszawa stolica przecież, a nasze biuro wygląda tak, że wstyd :/

 • biuro-rachunkowe-torun

  Siemka Chociaż szukałam czegoś innego o biurach rachunkowych ta strona mnie zainteresował. Ciekawie napisane.
  Naprawdę dobry tekst.podziwiałem wczoraj usługi rachunkowe toruń cennik

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci