Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

Powązki Wojskowe

varshava

Powązki Wojskowe to cmentarz, który często mylony jest ze Starymi Powązkami. Położony jest na Żoliborzu, przy ulicy Powązkowskiej 43/45.   

Chociaż oficjalnie powstał dopiero w 1912 roku już wcześniej chowano tu ofiary powstania listopadowego 1830 roku i epidemii z 1832. Po wybuchu pierwszej wojny światowej trzeba go było znacznie poszerzyć. Wojsko Polskie przejęło nekropolię w 1921 roku. Wyznaczono wówczas alejki i dokonano podziału na kwatery. Po lewej stronie Alei Głównej pochowani są polegli w I wojnie światowej, podczas walk o granice Polski 1918-1920, członkowie Legionów Polskich oraz Polskiej Organizacji Wojskowej. Po prawej z kolei znalazły się m. in., groby poległych podczas przewrotu majowego 1926 r. W latach trzydziestych zorganizowano symboliczny "Cmentarz Powstańców 1863 r."a także kwatery Sybiraków, poległych w Powstaniach Wielkopolskich i Śląskich. Tak więc w 1939 r. cmentarz był już całkowicie uporządkowany. Po drugiej wojnie światowej zajęto się ekshumacją pozacmentarnych zwłok i pochowano je właśnie na cmentarzu wojskowym.

Dziś Powązki Wojskowe porownuje się do "Podręcznika historii", ponieważ są na nim pochowani członkowie wszelkich wojen, powstań i opcji politycznych - jak choćby powstańcy listopadowi, styczniowi, żołnierze armii carskiej, uczestnicy pierwszej wojny światowej, wojny obronnej 1920 roku, żołnierze Armii Krajowej i Armii Ludowej, działacze komunistyczni i opozycjoniści. Cmentarz Wojskowy służy jednak nie tylko wojsku i politykom. Pochowano tu również sławy polskiej kultury i nauki, nie sposób wszystkich wymienić, więc wspomnę tylko o Julianie Tuwimie, Grażynie Bacewicz, Tadeuszu Gajcym, Janie Brzechwie, Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, Magdalenie Samozwaniec, Ryszardzie Kapuścińskim i pochowanym ostatnio Leszku Kołakowskim. Tak wielu znanych i wielkich Polaków pochowanych jest na tym cmentarzu, ze warto dla chwili zadumy udać się na tę piękną nekropolię.

Trzy groby, od prawej strony: Leszek Kołakowski, Bronisław Geremek i Jacek Kuroń:

Skromny grób Ryszarda Kapuścińskiego:

Z globusem - piłką grób Kazimierza Górskiego:

Z grafiką grób Maji Berezowskiej:

 

Zofia Nałkowska:

Julian Tuwim (pochowany wraz z żoną)

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • bolas

  Podjechalem do Wawy na obchody wybuchu Powstania. Miałem okazję właśnie wtedy pierwszy raz zobaczyć wojskowe Powązki i przyznam, że jestem lekko zszokowany tym co zobaczyłem. Groby tak słynnych ludzi jak Lucjan Żeligowski, Tadeusz Kutrzeba, Marian Porwitt, Józef Beck i zapewne wielu innych, wyglądają jak zapomniane groby zwykłych ludzi. Brudne, byle jakie ... wielka szkoda, ze tak się o nich pamięta obecnie. Kutrzeba np. ma wyrwaną głowę na cokole.

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Konstanty Ildefons Gałczyński:)

 • Gość: [M.] *.aster.pl

  Jeszcze warto wymienić: Krzysztof Kamil Baczyński, Jacek Kaczmarski

 • Gość: [warszawianka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Na pocieszenie powiem, że trzeba te groby zobaczyć w późny wieczór 1 listopada. Na mogiłach tych ludzi płoną znicze, cały cmentarz wygląda jak zaczarowany. Szkoda tylko, że nie ma organizacji lub fundacji, która zajęłaby się mogiłami tych ludzi, a ich rodziny często nie żyją. Kiedyś chyba Wyborcza przed 1 listopada wydała dodatek do gazety z planem Powązek i informacją o tych ważnych mogiłach. Może warto to powtarzać każdego roku, uzupełniając plan kolejnymi informacjami, bo wiadomo, że nie można wszystkich umieścić w jednym planie.

 • Gość: [wawa65] *.pwpw.pl

  Warto by wydać aktualny przewodnik po tym cmentarzu. Nazwisk znanych jest bardzo dużo z różnych epok. Wojskowi, politycy, artyści, naukowcy. Mnie ciekawi dlaczego utrzymywany jest pusty grób w głównej aleji za Świerczewskim? Na kogo czeka...

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci