Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

Ulica Kozia

varshava

Jest to jedna z bardziej urokliwych i wąskich (8m) uliczek w Warszawie. Powstała w XIV wieku i łączyła ówczesny Trakt Czerski (dziś Krakowskie Przedmieście) z Senatorską. Nazwę swą zawdzięcza nazwisku właściciela posiadłości, które były przy niej położone. Choć pierwotna Kozia, Kozła lub Kozłowa nazywała się też ulicą Do Dworu Księcia Arcybiskupa Gnieźnieńskiego, a także Ku Pałacowi Księdza Prymasa i Junkierską (od szkoły junkrów rosyjskich w latach 1900 - 1915), to do Koziej powrócono w 1919 roku. Z jednej strony znajdują się zabudowania gospodarcze domów usytuowanych przy Krakowskim Przedmieściu, a drugą stronę zajmuje ogród Pałacu Prymasowskiego. Kozią łączyła z Krakowskim Przedmieściem także ulica Krótka, ktorą jednak zamurowano w 1865 roku. Przy Koziej znajdował się hotel Saski, składający się z kamienic znajdujacych się po przeciwnych stronach ulicy (3, 5 oraz 8 i 12). Aby połączyć hotel z drugą częścią nad ulicą wybudowano przejście łączące dwa domy, romantycznie nazywane Mostem Westchnień. Hotel Saski ma też swą dramatyczną historię, tutaj 10 września 1944 roku oddziały niemieckie rozstrzelały kilkadziesiąt osób, które zamieszkiwały w okolicy. Ulica Kozia została doszczętnie zniszczona w 1944 roku. Odbudowano ją w latach 1948 - 1949.

Warto wybrać się na spacer tą uliczką, znajdującą się na tyłach głównego szlaku turystycznego, aby podziwiać szereg zabytkowych kamienic i odwiedzić znajdujące się w pawilonie ogrodu prymasowskiego muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Most Westchnień:

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • nymphaea

  sprawdza się stara prawda, że prawdziwą duszę miasta pozna się tam, gdzie nie ma turystów, gdzie nie ma ruchu i zgiełku, a miejsca nie są reklamowane na każdym kroku.
  dziękuję, przynajmniej będę wiedzieć, gdzie w przyszłości się wybrać, by poznać prawdziwą Warszawę ;)
  pozdrawiam!

 • varshava

  cieszę się, ze blog się przydaje.:)

 • Gość: [drzewko_szczescia] *.internetdsl.tpnet.pl

  Kozią odkryłam przypadkiem i zakochałam się od pierwszego wejrzenia :) Ponadto park jest otwarty dla wszystkich gości! Niestety, niestety miejsce to szpecą talerze anten satelitarnych sterczących z każdego okna- widać to zwłaszcza od Miodowej :(.

 • Gość: [ks] 213.77.11.*

  cudowne miejsce na romantyczne spacery:)

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci