Menu

Warszawa

Miasto na wskroś mnie przeszywa

Kopernik

varshava

Pomnik Mikołaja Kopernika został odsłonięty 11 maja 1830 roku. Jego autorem był Duńczyk, Bertel Thordvaldsen. Kopernik trzyma w jednej ręce cyrkiel, a w drugiej astrolabium.

Astrolabium zostało skradzione w lipcu 2008 roku. Na szczęćcie sprawcę schwytano nazajutrz po wydarzeniu i Kopernik już z powrotem trzyma w dłoni swoją pomoc naukową.

 W czasie drugiej wojny światowej  Kopernik został najpierw przemieniony w Niemca, tablica: "Mikołajowi Kopernikowi Rodacy" została zastąpiona przez niemieckojęzyczną. Tablicę tę oderwał Aleksy Dawidowski (co dokładnie opisane jest w "Kamieniach na szaniec" Aleksandra Kamińskiego). W 1944 roku pomnik został strącony z cokołu i przeznaczony na złom. Na szczęście ocalał przed przetopieniem.

źródło:

W tle widnieją ruiny największej przedwojennej kamienicy warszawskiej: wzniesionego w latach 1844 - 1846 domu interesów Andrzeja Zamoyskiego. (architektem był Henryk Marconi).

W maju 2007 roku, po remoncie jaki miał miejsce na Krakowskim Przedmieściu, otoczono Mikołaja Kopernika układem słonecznym. Na wprost uczonego znajduje się Słońce otoczone planetami: Merkury, Wenus, Ziemia z Księżycem, Mars, Jowisz i Saturn.

© Warszawa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci